Skip to Content

Thursday’s Scores

BOYS PREP BASKETBALL=

Agape Christian 81, Joppa 61

Canton 50, Dunlap 45

Chicago Ag Science 53, Bremen 48

Chicago King 56, Proviso West 54

Earlville 69, Leland 30

East Dubuque 58, West Carroll 27

Harvest Christian Academy 51, Walther Christian Academy 34

Lanark Eastland 70, Ashton-Franklin Center 38

Latin 70, Julian 63

Lena-Winslow 61, Pecatonica 56

Lincoln Way Central 71, Lincoln Way West 59

Lindblom 57, Chicago Perspectives/Joslin 41

Northridge Prep 73, North Shore Country Day 36

Oak Forest 63, Lemont 58, 2OT

Orangeville 55, Pearl City 25

Oregon 74, Dixon 63

Pope County 63, Dongola 38

Rich South 68, Bradley-Bourbonnais 66

Roanoke-Benson 73, Midland 27

Salem 51, Breese Central 43

Steinmetz 69, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 36

Union (Dugger), Ind. 64, Martinsville 61, OT

Universal 58, Lombard (CPSA) 45

Warren 51, Stockton 36

Yorkville Christian 88, Mooseheart 68

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Kankakee vs. Momence, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Amundsen 49, Mather 25

Belleville West 52, Collinsville 38

Decatur MacArthur 60, Jacksonville 27

Destiny, Wis. def. Chicago (Perspectives MSA), forfeit

Edwardsville 88, Alton 30

Galesburg 79, Moline 67

Geneva 59, Glenbard North 41

Highland 74, Mascoutah 30

Hononegah 76, Belvidere 39

Jerseyville Jersey 64, Bethalto Civic Memorial 63

Kaneland 41, Morris 36

Kankakee 78, Thornwood 72

LaSalle-Peru 58, Rochelle 28

Lake Park 71, St. Charles East 48

Leyden 47, Lincoln Park 42

Lincoln 60, Effingham 34

Lincoln Way West 67, Stagg 46

Marion 50, Carbondale 43

Mattoon 59, Mt. Zion 46

Naperville Central 57, DeKalb 38

Normal Community 59, Peoria Notre Dame 36

Normal West 62, Bloomington 32

Oswego 64, Plainfield Central 53

Payton 58, Chicago Vocational 40

Peoria (H.S.) 61, Peoria Manual 25

Pittsfield-Griggsville-Perry 38, Porta-Ashland-Chandlerville Central 34

Providence 65, Marian Catholic (Chicago Heights) 56

Quincy 56, Geneseo 46

Rich Central 51, Thornridge 31

Rock Island 71, East Moline United 53

Rockford Auburn 62, Rockford Jefferson 31

Rockford Boylan 62, Rockford Guilford 45

Rockford East 63, Freeport 34

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 84, Eisenhower 34

Sandwich 53, Ottawa 43

Schurz 50, Steinmetz 49

Simeon 40, Mother McAuley 35

Springfield Lanphier 69, Chatham Glenwood 46

St. Charles North 50, Wheaton Warrenville South 31

Sycamore 58, Plano 33

Taft 66, Glenbrook North 41

Triad 47, Waterloo 37

Urbana 57, Danville 52

Waubonsie Valley 37, Metea Valley 26

Wheaton North 51, Batavia 34

1A Casey (C.-Westfield) Sectional=

Regional Final=

Moweaqua Central A&M 63, ALAH 39

Shiloh 65, Neoga 42

1A Centralia (Christ Our Rock Lutheran) Sectional=

Regional Final=

Carrollton 39, Concord (Triopia) 32

Jacksonville Routt 49, Greenfield 26

Regional Semifinal=

Calhoun 33, Nokomis 29

Centralia Christ Our Rock 51, Sandoval/Odin/Patoka (BKG ONLY) 32

1A Champaign (St. Thomas More) Sectional=

Regional Final=

Decatur St. Teresa 70, Mt. Pulaski 34

Lexington 63, Milford 34

Regional Semifinal=

Heyworth 58, LeRoy 47

Warrensburg-Latham 48, Argenta-Oreana 39

1A Chicago (Collins Acacdemy) Sectional=

Regional Final=

Richards 49, Collins Academy 20

1A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Regional Final=

Christian Liberty Academy 49, Skokie (Ida Crown) 29

Hope Academy 75, North Shore Country Day 56

Morgan Park Academy 44, Illinois Lutheran 34

1A Granville (Putnam County) Sectional=

Regional Final=

Aurora Christian 74, Indian Creek 31

Gardner-South Wilmington 53, Ottawa Marquette 47

St. Bede 40, Putnam County 19

1A Havana Sectional=

Regional Final=

Brimfield 53, Annawan 51

Illini Bluffs 54, Havana 39

Lewistown 52, Liberty 37

Regional Semifinal=

Princeville 62, Oneida (ROWVA) 22

Stark County 49, Abingdon 47

1A Wayne City Sectional=

Regional Final=

Gallatin County 70, Cairo 47

Goreville 73, Galatia 39

Marissa/Coulterville 41, New Athens 30

2A Carterville Sectional=

Regional Final=

Freeburg 36, Chester 29

Harrisburg 54, Anna-Jonesboro 52, OT

Nashville 42, Pinckneyville 29

2A Chicago (Orr) Sectional=

Regional Final=

DePaul College Prep 61, Orr 27

Latin 68, Regina 65, OT

Walther Christian Academy 62, IC Catholic 56

2A Greenville Sectional=

Regional Final=

Breese Central 46, Piasa Southwestern 30

Breese Mater Dei 49, Alton Marquette 33

Regional Quarterfinal=

Auburn 44, Beardstown 27

Buffalo Tri-City 40, Riverton 23

Regional Semifinal=

Carlinville 42, Hillsboro 39

Pittsfield 38, Petersburg PORTA 34

2A Macomb Sectional=

Regional Final=

Illini West (Carthage) 49, Aledo (Mercer County) 19

Knoxville 67, Bloomington Central Catholic 39

Quincy Notre Dame 60, Monmouth-Roseville 43

Regional Semifinal=

Midwest Central 60, Eureka 28

Normal University 51, Farmington 32

2A Mendota Sectional=

Regional Final=

Riverdale 45, Stillman Valley 35

2A Paris Sectional=

Regional Final=

St. Joseph-Ogden 50, Villa Grove-Heritage Coop 34

Teutopolis 49, Pana 41

Regional Semifinal=

Bismarck-Henning 37, Monticello 25

Tolono Unity 50, Fithian Oakwood 47

2A Westchester (St. Joseph) Sectional=

Regional Final=

Chicago (UCCS/Woodlawn) 47, DuSable 35

Lisle 48, Westchester St. Joseph 33

2A Wilmington Sectional=

Regional Final=

Seneca 62, Reed-Custer 54

Regional Semifinal=

El Paso-Gridley 40, Paxton-Buckley-Loda 27

Fairbury Prairie Central 78, Herscher 18

Fieldcrest 41, Pontiac 38

Watseka (coop) 35, Hoopeston Area High School 23

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Associated Press

Skip to content