Skip to Content

Wednesday’s Scores

BOYS PREP BASKETBALL=

Bowen 52, Chicago Phoenix Academy 39

Chicago (Austin) def. Chicago (UCCS/Woodlawn), forfeit

Chicago (C. Military Academy-Bronzeville) 63, Chicago Academy 60

Chicago (Goode) 59, Chicago (Noble Street Charter) 23

Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 80, Chicago (Noble Steet ITW Speer) 45

Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 66, Chicago (Noble/DRW Trading) 48

Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 58, Chicago (Noble Street/Butler) 57

DeSmet, Mo. 76, Granite City 54

Dyett 82, Chicago Little Village 41

Elgin Academy 48, Deerfield (Zell Jewish) 47

Freeburg 60, Carlyle 45

Hononegah 62, Freeport 57

Indian Creek 67, Plano 47

Kankakee 87, Rich Central 53

Lena-Winslow 61, Pecatonica 56

Machesney Park Harlem 55, Rockford Guilford 44

Oak Lawn Richards 88, Stagg 67

Paris 57, Red Hill 32

Red Bud 80, Lebanon 24

Richards 66, Amundsen 60

Rockford Auburn 60, Rockford East 58

Rockford Boylan 68, Belvidere 48

Rockford Jefferson 58, Belvidere North 46

Scales Mound 65, Polo 47

Schurz 82, Chicago (Intrinsic Charter) 60

Senn 71, Chicago (TEAM Englewood) 51

Springfield Lutheran 79, Johnsburg 43

Vincennes, Ind. 55, Robinson 50

Walther Christian Academy 56, Christian Liberty Academy 49

CPL Consolation Tournament=

Quarterfinal=

Clemente 62, Chicago (Jones) 56

Dunbar 57, Chicago ( SSICP) 49

Fenger 58, Prosser 40

Wells 51, Chicago (Solorio Academy) 46

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Clifton Central vs. Manteno, ppd. to Feb 19th.

Rochelle vs. Ottawa, ppd. to Feb 26th.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bartlett 78, Elgin 38

Burlington Central 60, Huntley 20

Cary-Grove 53, Algonquin (Jacobs) 28

Chicago (Solorio Academy) 50, Juarez 23

Chicago Ag Science 43, Evergreen Park 30

Fremd 57, Hersey 56

Glenbard South 50, West Chicago 23

Grayslake Central 70, Grant 45

Grayslake North 48, Lakes Community 34

Hampshire 37, Huntley 31

Hyde Park 71, Chicago Vocational 46

Lake Forest 43, Zion Benton 41

Lake Zurich 46, Gurnee Warren 33

Larkin 48, Aurora (East) 39

Libertyville 69, Mundelein 34

Loyola 49, Carmel 46

Maine West 50, Evanston Township 45

Marian Catholic (Chicago Heights) 59, Nazareth 50

Marist 81, St. Viator 55

Montini 57, Argo 44

Okawville 42, Waterloo Gibault 20

River Forest Trinity 55, Chicago (Jones) 45

Round Lake 56, North Chicago 50

Sterling 59, Sandwich 52

Stevenson 63, Waukegan 34

Streamwood 58, Bensenville (Fenton) 43

Wauconda 66, Antioch 45

York 51, Proviso East 49

1A Casey (C.-Westfield) Sectional=

Regional Semifinal=

Altamont 75, Cumberland 35

Effingham St. Anthony 56, Dieterich 52

1A Centralia (Christ Our Rock Lutheran) Sectional=

Regional Quarterfinal=

McGivney Catholic High School 57, Brussels 19

Regional Semifinal=

Metro-East Lutheran 56, Dupo 53

1A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Regional Semifinal=

Lanark Eastland 91, Alden-Hebron 30

Polo 68, Sterling Newman 45

Stockton 56, Lena-Winslow 43

1A Granville (Putnam County) Sectional=

Regional Semifinal=

Newark 77, Mooseheart 31

Serena 62, Earlville 38

1A Pecatonica Sectional=

Regional Semifinal=

Amboy 62, Ashton-Franklin Center 30

Dakota 45, East Dubuque 23

Freeport (Aquin) 71, Durand 50

Fulton 48, Forreston 37, OT

Galena 47, River Ridge/Scales Mound 39

1A Wayne City Sectional=

Regional Semifinal=

Okawville 42, Waterloo 20

Woodlawn 51, Christopher 37

2A Carterville Sectional=

Regional Semifinal=

Benton 40, Hamilton County 18

Carterville 56, Carmi White County 39

2A Chicago (Orr) Sectional=

Regional Semifinal=

Chicago (Christ the King) 57, Holy Trinity 26

Elmhurst Timothy Christian 60, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 17

2A Mendota Sectional=

Regional Semifinal=

Marengo 54, Aurora Central Catholic 44

Rock Falls 66, West Carroll 22

Rockford Christian 54, Johnsburg 33

Rockford Lutheran 49, Rosary 41

Winnebago 59, Byron 52

Woodstock Marian 47, Somonauk 33

2A Paris Sectional=

Regional Semifinal=

Paris 37, Marshall 8

Sullivan 41, Fairfield 34

2A Westchester (St. Joseph) Sectional=

Regional Semifinal=

Chicago ( SSICP) 50, Gage Park 17

Chicago Marshall 67, Cristo Rey 5

Chicago-University 43, Dyett 28

Phillips 58, Chicago (Clark) 17

2A Wilmington Sectional=

Regional Semifinal=

Chicago (Noble Street/Butler) 34, Peotone 20

Joliet Catholic 57, Chicago Christian 32

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Associated Press

Skip to content