Skip to Content

Tuesday’s Scores

BOYS PREP BASKETBALL=

Abingdon 48, Lewistown 41

Algonquin (Jacobs) 44, Prairie Ridge 29

Altamont 55, Neoga 54

Andrew 65, Lincoln Way West 51

Annawan 73, Biggsville West Central 53

Arcola 63, Sangamon Valley 23

Arthur-Okaw Christian 67, Greenview 55

Athens 60, Maroa-Forsyth 57

Aurora Christian 75, Kankakee (McNamara) 52

Bartlett 80, Streamwood 73

Beardstown 58, Pittsfield 49

Beecher 61, Grant Park 59, OT

Belleville East 58, Granite City 50

Bensenville (Fenton) 66, Larkin 57

Benton 58, DuQuoin 45

Berwyn-Cicero Morton 73, Leyden 44

Bloomington Christian 72, Midland 58

Bolingbrook 98, Lincoln-Way East 93, OT

Breese Central 48, Trenton Wesclin 40

Brother Rice 54, Loyola 49

Brussels 63, Valley Park, Mo. 54

Buffalo Grove 67, Glenbard North 46

Burlington Central 62, Hampshire 57

Calhoun 65, Pleasant Hill 16

Calvary Christian Academy 74, Lowpoint-Washburn 51

Camp Point Central 55, Illini West (Carthage) 39

Canton 55, Havana 53

Carmel 57, Deerfield 54

Carmi White County 55, Eldorado 46

Cary-Grove 63, McHenry 38

Casey-Westfield 44, Teutopolis 40

Catlin (Salt Fork) 65, Georgetown-Ridge Farm 46

Chester 42, Christopher 32

Chesterton Academy, Minn. 55, Universal 52

Chicago (Christ the King) 80, Chicago CICS-Ellison 45

Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 72, Chicago (Hansberry College Prep) High School 65

Chicago (Noble Street Charter/Comer) 69, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 38

Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 47, Chicago (Noble Street/Noble Academy) 39

Chicago Christian 80, Aurora Central Catholic 28

Chicago Mt. Carmel 67, St. Francis de Sales 49

Chicago Sullivan 80, Chicago (Alcott) 28

Coal City 78, Wilmington 70

Columbia 56, Waterloo 54, OT

Conant 51, Schaumburg Christian 37

Concord (Triopia) 54, North Greene 48

Crab Orchard 66, Carrier Mills 38

Crystal Lake South 50, Dundee-Crown 48

Cumberland 57, Brownstown – St. Elmo 47

Danville Schlarman 74, Armstrong 51

DePaul College Prep 53, De La Salle 37

Decatur Christian 50, Edinburg (Coop) BK 44

Delavan 59, Midwest Central 43

Dixon 61, Genoa (Genoa-Kingston) 59

Dupo 51, Sandoval 46

East Alton-Wood River 59, Mount Olive 54

East Peoria 74, Stanford Olympia 42

Edwards County 50, Johnston City 49

Edwardsville 36, Mckinley Classical Leadership, Mo. 21

Effingham 93, Charleston 38

Effingham St. Anthony 68, Farina South Central 31

Eisenhower 53, Chicago Ag Science 50

Elk Grove 49, Metea Valley 47

Elmhurst Timothy Christian 60, Wheaton Academy 43

Elmwood 52, Bushnell (B.-Prairie City) 49

Elverado 44, Galatia 29

Eureka 64, Heyworth 56

Fairbury Prairie Central 54, Bloomington Central Catholic 51

Fairfield 73, Hamilton County 32

Farmington 54, Knoxville 41

Fieldcrest 70, Putnam County 25

Fithian Oakwood 69, Chrisman 64

Galesburg 87, Geneseo 64

Gallatin County 58, Thompsonville 55

Gibson City-Melvin-Sibley 65, Watseka (coop) 53

Gillespie 61, Litchfield 56

Glenbard South 48, South Elgin 45

Goreville 73, Zeigler-Royalton 46

Grant 49, Antioch 48

Grayslake Central 52, North Chicago 50

Grayslake North 58, Round Lake 56

Grayslake North 58, Round Lake 56

Grayville 59, Centralia Christ Our Rock 58

Greenville 57, Piasa Southwestern 33

Griggsville-Perry 70, Jacksonville ISD 42

Hall 61, Bureau Valley 37

Harrisburg 76, Mounds Meridian 67

Herscher 54, Reed-Custer 44

Hillcrest 67, Bremen 28

Hoffman Estates 48, Addison Trail 44

Homewood-Flossmoor 62, Lockport 55

Huntley 52, Crystal Lake Central 27

Illini Central 53, Springfield Lutheran 31

Jacksonville Routt 53, Calvary 50

Kewanee 69, Princeton 56

LaMoille 73, Ashton-Franklin Center 48

LaSalle-Peru 72, St. Bede 57

Lake Forest 53, Gurnee Warren 51

Lake Forest Academy 56, Northside Prep 35

Latin 54, Elgin Academy 47

Lawrenceville 60, Red Hill 59

LeRoy 58, Calvary Christian Academy 22

Leo 81, Montini 71

Liberty 59, Warsaw West Hancock 49

Libertyville 65, Waukegan 47

Lincoln 70, Mt. Zion 27

Lincoln Way Central 66, Bradley-Bourbonnais 49

Lisle 60, Peotone 38

Lyons 63, Argo 33

Macon Meridian 64, Warrensburg-Latham 51

Mahomet-Seymour 76, Urbana 52

Marengo 61, Richmond-Burton 44

Marissa/Coulterville 55, Red Bud 30

Marmion 63, Providence-St. Mel 35

Mascoutah 62, Bethalto Civic Memorial 32

Metamora 50, Bloomington 46

Milford 68, Westville 34

Moline 47, Quincy 38

Monmouth-Roseville 73, Brimfield 55

Monticello 76, Champaign St. Thomas More 71

Mooseheart 77, Kirkland Hiawatha 38

Morris 38, Dwight 34

Moweaqua Central A&M 86, Sullivan-Okaw Valley/Bethany Coop 26

Mt. Carmel 58, Mt. Vernon (Posey), Ind. 45

Mt. Sterling (Brown County) 65, Barry (Western) 54

Mundelein 69, Zion Benton 65

Murphysboro/Elverado 48, Marion 39

Naperville Central 56, Downers North 35

Naperville North 61, Glenbard West 45

New Berlin 60, Mt. Pulaski 45

Newark 60, Ottawa Marquette 27

Niles North 82, Taft 62

Nokomis 62, Pawnee 32

Normal University 68, Springfield Lanphier 59

Norris City (NCOE) 43, Cisne 38

North-Mac 59, Raymond Lincolnwood 48

Northridge Prep 68, Morgan Park Academy 22

Odin 59, Mulberry Grove 55

Okaw Valley 58, Argenta-Oreana 44

Okawville 64, New Athens 47

Olney (Richland County) 61, North Clay 46

Oneida (ROWVA) 65, Aledo (Mercer County) 60, 2OT

Oregon 71, West Carroll 55

Orion 66, Fulton 42

Orion 66, Fulton 42

Pana 55, Roxana 52

Paris 54, W. Vigo, Ind. 52, OT

Patoka 69, Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 49

Payson Seymour 57, Winchester (West Central) 54, OT

Peoria Christian 59, Peoria Heights (Quest) 39

Plainfield North 72, Nazareth 57

Pleasant Plains 47, Auburn 45

Pontiac 55, Illinois Valley Central 44

Pope County 63, Massac County/Joppa-Maple Grove Co-op 35

Princeville 56, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 53

Quincy Notre Dame 50, Mendon Unity 26

Ridgewood 54, Elmwood Park 43

Riverside-Brookfield 64, Oak Lawn Community 58, OT

Riverton 52, Petersburg PORTA 30

Roanoke-Benson 51, Downs Tri-Valley 36

Rock Falls 59, Byron 44

Rock Island 84, Rock Island Alleman 53

Rockford Berean Baptist 64, Wisconsin School for the Deaf, Wis. 44

Rockford Lutheran 97, North Boone 36

Rockridge 40, Erie/Prophetstown 32

Rushville-Industry 46, West Prairie 35

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 64, Jacksonville 52

Salem 48, Flora 40

Sesser-Valier 51, Waltonville 39

Shelbyville 50, Clinton 49

Shepard 81, Kennedy 51

Springfield 82, Decatur MacArthur 79

Springfield Southeast 78, Rochester 38

St. Anne 66, Gardner-South Wilmington 48

St. Ignatius 70, Fenwick 58

St. Joseph-Ogden 66, Rantoul 53

St. Rita 54, Providence 36

Stark County 55, Galva 45

Staunton 56, Hillsboro 41

Steeleville 74, Lebanon 36

Sterling 56, East Moline United 54

Stevenson 48, Lake Zurich 24

Stillman Valley 48, Mendota 35

Stockton 43, Pearl City 23

Streator 64, Manteno 53

Sycamore 48, Rockford Christian 39

Taylorville 77, Mattoon 54

Terre Haute North, Ind. 56, Robinson 50

Tremont 66, Hartsburg-Emden 43

Tri-County 66, Cerro Gordo 63

Trico 41, Bluford Webber 31

Tuscola 56, Decatur St. Teresa 48

Vandalia 81, Carlinville 56

Villa Grove-Heritage Coop 46, Decatur Lutheran (LSA) 33

Villa Grove/Heritage 46, Decatur Lutheran (LSA) 33

Wauconda 74, Lakes Community 56

Wayne City 74, Woodlawn 68

Wells 67, Holy Trinity 50

Westchester St. Joseph 65, St. Laurence 64

Wethersfield 49, Monmouth United 35

Wheeling 57, Niles West 41

Yorkville 76, Evergreen Park 63

Yorkville Christian 104, Aurora Math-Science 67

Cerro Gordo High School Tournament=

Fisher 72, Urbana University 58

CPL Tournament=

Quarterfinal=

Bogan 80, Chicago (Crane Medical Prep) 50

Curie 67, Orr 66

Morgan Park 78, Whitney Young 75, OT

Simeon 85, Kenwood 70

GIRLS PREP BASKETBALL=

Belleville East 70, Collinsville 66

Blue Island Eisenhower 52, Oak Lawn Community 47

Bolingbrook 52, Homewood-Flossmoor 41

Cahokia 65, Mount Vernon 48

Chicago Resurrection 52, Payton 44

Decatur MacArthur 55, Mt. Zion 42

Dixon 56, Rochelle 21

Dunlap 55, Canton 45

Edwardsville 68, O’Fallon 65

Elk Grove 49, Metea Valley 47

Evergreen Park 46, Reavis 44

Geneva 66, Lake Park 61

Glenbard North 54, Wheaton Warrenville South 42

Glenbrook South 53, Maine East 43

Herrin 41, Marion 36

Hillcrest 51, Oak Forest 43

Joliet West 44, Joliet Central 41

Lincoln Way Central 40, Stagg 32

Lincoln Way West 88, Bradley-Bourbonnais 46

Lincoln-Way East 49, Sandburg 47

Machesney Park Harlem 82, Belvidere North 71

Maine South 73, Deerfield 30

Marissa/Coulterville 60, Zeigler-Royalton 39

Morton 68, Bartonville (Limestone) 45

Mother McAuley 49, Westinghouse 33

Naperville North 53, DeKalb 42

Northside Prep 46, Chicago North Grand 32

Oak Lawn Richards 49, Shepard 32

Oswego East 44, Oswego 43

Pekin 42, East Peoria 26

Peoria (H.S.) 70, Peoria Notre Dame 39

Plainfield North 64, Andrew 59

Plainfield South 52, Plainfield East 22

Riverside-Brookfield 66, Chicago Heights (Bloom Twp.) 41

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 74, Bloomington 40

St. Charles North 58, Batavia 54

Thornton Fractional South 40, Thornton Fractional North 33

Thornwood 59, Rich South 40

Washington 45, Metamora 38

Waubonsie Valley 70, Naperville Central 63

Wheaton North 48, St. Charles East 33

1A Casey (C.-Westfield) Sectional=

Regional Semifinal=

ALAH 49, Arcola 46

Farina South Central 56, Brownstown – St. Elmo 44

Moweaqua Central A&M 54, Okaw Valley 36

Neoga 49, Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 43

North Clay 56, Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 35

Shiloh 80, Martinsville 37

1A Centralia (Christ Our Rock Lutheran) Sectional=

Regional Quarterfinal=

Jacksonville Routt 46, Athens 29

Regional Semifinal=

Carrollton 53, North Greene 49

Concord (Triopia) 47, Illini Bluffs 33

Greenfield-Northwestern 36, Springfield Lutheran 32

1A Champaign (St. Thomas More) Sectional=

Regional Quarterfinal=

Heyworth 69, Decatur Christian 14

LeRoy 58, Calvary Christian Academy 22

Regional Semifinal=

Catlin (Salt Fork) 48, Fisher 38

Colfax Ridgeview 72, Urbana University 34

Decatur St. Teresa 62, Blue Ridge 31

Lexington 69, Cissna Park 16

Milford 43, Champaign St. Thomas More 37

Mt. Pulaski 51, Cerro Gordo 41

1A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Regional Semifinal=

Christian Liberty Academy 62, Schaumburg Christian 41

Collins Academy 52, St. Francis de Sales 22

Hope Academy 73, Chicago (Lycee Francais) High School 33

Illinois Lutheran 59, Horizon Science Academy Southwest Chicago 2

Morgan Park Academy 64, Tilden 34

North Shore Country Day 43, Willows 40

Richards 84, Bridgeview AQSA 22

Skokie (Ida Crown) 52, Woodlands Academy 41

1A Granville (Putnam County) Sectional=

Regional Quarterfinal=

Earlville 64, Islamic Foundation 6

Mooseheart 34, Westminster Christian 33

Regional Semifinal=

Aurora Christian 86, Harvest Christian Academy 35

Gardner-South Wilmington 54, Grant Park 27

Indian Creek 55, Hinckley-Big Rock 18

Ottawa Marquette 40, Henry 24

Putnam County 41, Dwight 25

St. Bede 57, Midland 29

1A Havana Sectional=

Regional Quarterfinal=

Abingdon 43, Spoon River Valley 35

Lewistown 81, Mendon Unity 45

Stark County 57, Galva 28

Regional Semifinal=

Annawan 46, Biggsville West Central 33

Brimfield 72, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 50

Havana 56, Illini Central 45

Illini Bluffs 44, Astoria/VIT Co-op 36, OT

Liberty 46, Mt. Sterling (Brown County) 39

1A Pecatonica Sectional=

Regional Quarterfinal=

Alden-Hebron 55, Milledgeville 48

Lena-Winslow 49, Orangeville 29

Polo 60, Morrison 37

South Beloit 57, Stockton 28

1A Wayne City Sectional=

Regional Semifinal=

Cairo 78, Mounds Meridian 63

Galatia 47, Century 40

Gallatin County 51, Cobden 24

Goreville 75, Pope County 37

Marissa/ Coulterville Co-op 60, Elverado 38

New Athens 49, Wayne City 36

2A Carterville Sectional=

Regional Semifinal=

Anna-Jonesboro 38, Eldorado 37

Chester 50, DuQuoin 38

Freeburg 61, Columbia 39

Harrisburg 53, Massac County 51

Nashville 65, Trico 33

Pinckneyville 49, Sesser-Valier 42

2A Chicago (Orr) Sectional=

Regional Semifinal=

DePaul College Prep 72, Josephinum 11

Latin 65, Francis Parker 12

Orr 52, Chicago (Disney II) 38

Regina 64, Chicago Academy 17

Walther Christian Academy 62, Chicago (Ogden International) 19

2A Greenville Sectional=

Regional Semifinal=

Alton Marquette 37, Gillespie 29

Breese Central 65, Salem 37

Breese Mater Dei 65, Staunton 26

Piasa Southwestern 44, Greenville 42

2A Macomb Sectional=

Regional Quarterfinal=

Eureka 65, Illinois Valley Central 33

Havana-Midwest Central Coop 53, Peoria Heights-Quest Charter Coop 38

Regional Semifinal=

Aledo (Mercer County) 55, Sherrard 51, OT

Bloomington Central Catholic 56, Stanford Olympia 34

Illini West (Carthage) 51, Rockridge 27

Knoxville 51, Tremont 38

Monmouth-Roseville 62, Warsaw West Hancock 39

Quincy Notre Dame 61, Camp Point Central 38

2A Mendota Sectional=

Regional Quarterfinal=

Aurora Central Catholic 55, St. Edward 48

Johnsburg 46, North Boone 19

Rockford Christian 53, Richmond-Burton 46

Somonauk 39, Wheaton Academy 30

Regional Semifinal=

Riverdale 39, Mendota 31

Stillman Valley 43, Hall 34

2A Paris Sectional=

Regional Semifinal=

Pana 59, Mt. Carmel 50

St. Joseph-Ogden 34, Tuscola 32

Teutopolis 45, Lawrenceville 15

Villa Grove/Heritage 57, Danville Schlarman 49

2A Westchester (St. Joseph) Sectional=

Regional Quarterfinal=

Chicago (Clark) 45, Dunbar 21

Cristo Rey 40, Chicago King 24

Regional Semifinal=

Chicago (UCCS/Woodlawn) 49, Bowen 42

DuSable 33, Chicago CICS-Longwood 12

Westchester St. Joseph 53, Chicago (Perspectives MSA) 37

2A Wilmington Sectional=

Regional Semifinal=

Reed-Custer 51, Coal City 23

Seneca 57, Beecher 39

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Associated Press

Skip to content